Wydawca treści

Nabór wniosków o zorganizowanie prac interwencyjnych ze środków EFS Plus

Print Drukuj

Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027
Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+)
Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy

 

Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Tomyślu ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie prac interwencyjnych dla 1 osoby   bezrobotnej finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych z powiatu nowotomyskiego w ramach EFS+ (II)”

Prace interwencyjne będą organizowane na okres 7 miesięcy (4 miesiące okres refundacji + dodatkowe 3 miesiące zatrudnienia po okresie refundacji). Wysokość refundacji 1660,00 zł + składki na  ubezpieczenie społeczne (emerytalna, rentowa i wypadkowa obliczone od kwoty refundacji)

Wnioski będą przyjmowane od dnia 11.03.2025 do wyczerpania puli na ten cel. 



Nabór skierowany jest do 1 osoby 
 pozostającej  bez pracy, zarejestrowanej w PUP w Nowym Tomyślu jako osoba bezrobotna, w tym w trudnej sytuacji, w szczególności:

  • osób długotrwale bezrobotnych zgodnie z definicją określoną w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • kobiet,
  • osób z niepełnosprawnościami,
  • osób o niskich kwalifikacjach,
  • osób w wieku 50 lat i więcej w tym osób w wieku 55 lat i więcej,
  • osób młodych w wieku 18-29 lat, w tym os. z grupy NEET,
  • mężczyzn z wieku 30-49 lat wymagających wsparcia nienależących do ww. grup.

 
Zgodnie z dokumentem „Wytyczne dotyczące realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021 – 2027", w przypadku wsparcia osób w wieku 15 – 29 lat, udział takiej osoby w projekcie EFS+ poprzedzony jest oceną umiejętności cyfrowych. Każdy uczestnik projektu należący do grupy osób młodych, jest zobowiązany do wypełnienia testu kompetencji cyfrowych, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Tomyślu. Wynik testu zostanie omówiony z doradcą klienta.



Co to są prace interwencyjne i jaki jest ich główny cel?
Prace interwencyjne oznaczają zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę z częściowym dofinansowaniem pracodawcy wynagrodzenia przez urząd pracy. Celem jest ułatwienie bezrobotnym powrotu na rynek pracy.
Kto może zostać skierowany do organizatora prac interwencyjnych?
Skierowanie do podjęcia zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych może otrzymać każda osoba bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy – zgodnie z indywidualnym planem działania.
Kto może ubiegać się o wsparcie na zorganizowanie prac interwencyjnych?
O organizację prac interwencyjnych może ubiegać się każdy pracodawca, który w ocenie organu jest w stanie te prace prawidłowo przeprowadzić (np.: niebędący w stanie likwidacji oraz niezalegający z podatkami).
Co zyskują pracodawcy organizujący prace interwencyjne?
Pracodawca, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych skierowanych przez urząd pracy bezrobotnych otrzymuje zwrot części kosztów poniesionych na ich:

  1. wynagrodzenia,
  2. nagrody,
  3. składki na ubezpieczenia społeczne.

Refundacja może być wypłacana:

  • przez okres do 6 miesięcy za zatrudnienie skierowanych bezrobotnych; wysokość refundacji nie może przekroczyć kwoty obliczanej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasiłku dla bezrobotnych (obowiązującej w ostatnim dniu zatrudniania każdego rozliczeniowego miesiąca) i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia (art. 51 ust. 1);
  • przez okres do 6 miesięcy za zatrudnienie skierowanych bezrobotnych; wysokość refundacji nie może przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdą osobę bezrobotną (art. 51 ust. 2);
  • przez okres do 12 miesięcy za zatrudnienie skierowanych bezrobotnych, jeżeli zwrot obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc zatrudnienia; wysokość refundacji nie może przekroczyć minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdą bezrobotnego (art.51 ust. 3);
  • przez okres do 12 miesięcy za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu w wysokości nieprzekraczającej kwoty zasiłku (obowiązującej w ostatnim dniu każdego miesiąca) i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia (art. 56 ust. 1);
  • przez okres do 18 miesięcy za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy w wysokości nieprzekraczającej minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia, jeżeli zwrot obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc (art. 56 ust. 2);
  • przez okres do 24 miesięcy za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego w wieku powyżej 50 roku życia, a nawet przez okres do 4 lat - jeżeli zwrot obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc zatrudnienia takiej osoby (art. 59 ust. 1-2); wysokość refundacji za skierowanie do prac interwencyjnych tej grupy osób nie może przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia, jeśli skierowane osoby nie spełniają warunków koniecznych do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, zaś 80% - jeśli już spełniają warunki konieczne do nabycia wyżej wymienionego świadczenia przedemerytalnego (art. 59 ust. 4).

W jaki sposób starać się o pomoc na zorganizowanie prac interwencyjnych?
Pracodawca zainteresowany zorganizowaniem prac interwencyjnych powinien złożyć do wybranego powiatowego urzędu pracy wniosek, w którym podane będą m.in. dane firmy, proponowana liczba bezrobotnych i okres ich zatrudnienia, miejsce i rodzaj prac, wymogi kwalifikacyjne, a także proponowana wysokość wynagrodzenia i wysokość refundacji.

Do wniosku o organizację prac interwencyjnych pracodawca musi dołączyć oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz innych danin publicznych.

Pracodawca - beneficjent pomocy w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.) do wniosku musi dołączyć zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie określonym w art. 37 tej ustawy oraz informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a powołanej wyżej ustawy, przedkładane na wymaganym formularzu. Limit pomocy de minimis stanowi równowartość 200 tys. euro w okresie trzech kolejnych lat obrotowych.

Pracodawca w ciągu 30 dni od złożenia wniosku powinien otrzymać od starosty powiadomienie o decyzji w sprawie organizacji prac interwencyjnych. Jeśli decyzja jest pozytywna starosta zawiera z pracodawcą umowę.

Pracodawca także zawiera umowy o pracę z bezrobotnymi, którzy będą wykonywać prace interwencyjne.


Więcej informacji na temat organizacji prac interwencyjnych można uzyskać u Pani Darii Łuczak, pokój 16, pod numerem telefonu:  61 44 51 530 oraz u Pani Anny Bąk, pokój 11, pod numerem telefonu 61 44 51 511

#praceinterwencyjne#nabory #wolnemiejsca

#FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie

Załączniki

Regulamin 2025
Regulamin 2025.pdf 205 KB
OFERTA PRACY-NOWY DRUK
OFERTA PRACY-NOWY DRUK.doc 172 KB
PRACE INTERWENCYJNE - WNIOSEK
PRACE INTERWENCYJNE - WNIOSEK.doc 809 KB
Oświadczenie sankcyjne
Oświadczenie sankcyjne.docx 50 KB
DRUK Rozliczenie prac interwencyjnych
DRUK Rozliczenie prac interwencyjnych.doc 772 KB
Formularz de minimis
Formularz de minimis.pdf 3275 KB
oświadczenie de minimis
oświadczenie de minimis.doc 413 KB
Informacje o publikacji dokumentu