NABÓR WNIOSKÓW Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO 2025

Print Drukuj

Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Tomyślu informuje, iż uruchamia I nabór wniosków 
o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców
w ramach priorytetów Ministra właściwego ds. pracy ustalonych na rok 2025


 

Wnioski przyjmowane będą w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Tomyślu w  dniach 
od 22.04.2025r. od godz. 7:00 r. -  do 28.04.2025r. do godz.14:30 
r. wnioski złożone poza wskazanym terminem pozostaną bez rozpatrzenia. 


wnioski można składać w formie papierowej w sekretariacie urzędu lub w formie elektronicznej przez portal praca.gov.pl, elektroniczną skrzynkę podawczą ( ePUAP) lub e-Doręczenia

(zaleca się składanie wniosków o dofinansowanie dla każdego szkolenia z osobna.)

 

AKTUALIZACJA:  Decyzją ministry Pani Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z dnia 11.04.2025r. poszerzono listę priorytetów wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2025 o dodatkowy priorytet puli Ministra pod nazwą: "Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z wprowadzaniem elastycznego czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia lub rozpowszechnianiem w firmach work-life balance "


W 2025 roku o pomoc mogą ubiegać się pracodawcy, którzy spełniają Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy  na 2025 rok:

Priorytety:

1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie. (Zawody deficytowe będą identyfikowane na podstawie Barometru Zawodów 2025 dla powiatu nowotomyskiego.)

2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.

(Jest przeznaczony jedynie dla osób, które w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzystają lub będą korzystać z nowych technologii i narzędzi pracy. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Pod pojęciem procesów należy rozumieć serię powiązanych ze sobą działań lub zadań, które rozwiązują problem lub prowadzą do osiągnięcia określonego efektu. Pracodawca ubiegający się o dofinansowanie składa wraz z wnioskiem pisemne oświadczenie, że wniosek wpisuje się w priorytet oraz wiarygodne dokumenty (np. kopia dokumentu zakupu, decyzja dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO).

3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.

4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.

(Priorytet adresowany do wszystkich zainteresowanych pracodawców.  Szkolenia tego typu mają na celu wzmocnienie umiejętności zarządzania, poprawę komunikacji wewnętrznej oraz stworzenie środowiska opartego na równości, integracji i zaangażowaniu pracowników. Realizacja tych celów wpływa na budowanie kultury organizacyjnej, która sprzyja efektywności i zadowoleniu zespołu. Szkolenia powinny zawierać tematykę, w ramach której pracodawcy i pracownicy zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności m.in.:

  1. do rozpoznawania, rozumienia i przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, co zwiększy ich uważność na sposób komunikacji i budowania relacji w ich zespołach;
  2. dotyczące różnych formy mobbingu, jak zrozumieć jego wpływ na zespół oraz jak skutecznie reagować i zapobiegać sytuacjom o charakterze mobbingu w przyszłości;
  3. rozpoznawania/uważności (szczególnie menedżerowie/pracodawcy) na zachowania i relacje w zespołach;
  4. do promowania bezpiecznego i wspierającego środowiska pracy;
  5. na temat skutków społecznych i prawnych mobbingu lub dyskryminacji;
  6. dotyczące wdrażania procedur przeciwdziałania i reagowania na przypadki nieprawidłowości.

W ramach tego priorytetu Wnioskodawca może również otrzymać wsparcie finansowe na kształcenie w zakresie zasad funkcjonowania i działania rad pracowniczych.)

5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.

(Priorytet adresowany do wszystkich pracodawców, bez względu na rodzaj i obszar prowadzonej działalności, w ramach którego można przeszkolić każdego pracownika czy pracodawcę bez względu na wykonywaną pracę.)

Przykładowe obszary, które mogą znaleźć się w zakresie tematycznym szkoleń to:

  1. rola pracodawcy w wspieraniu zdrowia psychicznego
  2. przyczyny i skutki stresu zawodowego, wypalenia zawodowego oraz radzenia sobie z nimi
  3. skuteczna komunikacja w zespole, budowanie otwartego środowiska pracy
  4. tworzenie przyjaznego środowiska pracy
  5. różnorodność w miejscu pracy, integracja pracowników wywodzących się z różnych grup pokoleniowych,
  6. promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowego stylu życia, technik relaksacyjnych i innych metod radzenia sobie ze stresem.

6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.

(W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców.
Do specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich zalicza się w szczególności:

  1. doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/branży;
  2. doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
  3. rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.)

7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych  i opiekuńczych.

(Celem niniejszego priorytetu jest chęć wsparcia osób zatrudnionych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych. Dostęp do priorytetu ma każdy pracodawca posiadający PKD w Sekcji Q - Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach:

  1. 86 – Opieka zdrowotna,
  2. 87 – Pomoc społeczna z zakwaterowaniem,
  3. 88 – Pomoc społeczna bez zakwaterowania.

W ramach tego priorytetu można dofinansować dopuszczalne ustawą formy kształcenia ustawicznego bezpośrednio związane z szeroko pojętą opieką zdrowotną czy opieką społeczną.)

8) Rozwój umiejętności cyfrowych.

(przeznaczony jest na sfinansowanie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych. Postęp technologiczny i cyfrowy jest coraz bardziej obecny w życiu każdego człowieka i będzie skutkować istotnymi zmianami w strukturze zatrudnienia oraz popycie na konkretne zawody i umiejętności. Bardzo ważne jest aby osoby funkcjonujące na rynku pracy były wyposażone w umiejętności, które nie będą się szybko dezaktualizować i pozwolą na stały rozwój posiadanego doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Z punktu widzenia pracodawców w perspektywie wieloletniej ważne będzie to, by kadry gospodarki dysponowały nowoczesnymi umiejętnościami, potrzebnymi w scyfryzowanych branżach oraz gospodarce obiegu zamkniętego. Kompetencje cyfrowe obejmują również zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem.)
Wnioskodawca składając wniosek o uzyskanie dofinansowania w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.

 

9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.

(adresowany jest do wszystkich pracodawców, którzy w jakikolwiek sposób chcą przyczynić się do realizacji założonych celów transformacji energetycznej np. przejścia z energetyki tradycyjnej, na przykład węglowej, do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii np. wiatraków czy farm fotowoltaicznych. Będą również mogły być finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji czyli zestawu umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach tego priorytetu mogą być sfinansowane również szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii)

 

14) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z wprowadzaniem elastycznego czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia lub rozpowszechnianiem w firmach work-life balance.

Priorytet adresowany do wszystkich pracodawców. W kontekście wprowadzania elastycznego czasu pracy i rozpowszechniania zasad work-life balance, pracodawcy mogą zaproponować różnorodne szkolenia i wsparcie dla pracowników uwzględniając w ich tematyce kilka kluczowych obszarów takich jak:

  • Zarządzanie czasem i priorytetami (w tym m. in. techniki efektywnego planowania dnia pracy zdalnej lub w elastycznych godzinach, optymalizacja czasu pracy, priorytetyzacja zadań, zarządzanie stresem związanym z pracą elastyczną)
  • Komunikacja w elastycznym środowisku pracy (w tym m.in. skuteczna komunikacja w zespole pracującym na odległość, budowanie zaufania i współpracy na odległość)
  • Work-life balance i jego znaczenie (w tym m.in. równoważenie życia zawodowego i prywatnego, istota odpoczynku i regeneracji, kultura organizacyjna a work-life balance)
  • Wykorzystanie technologii w elastycznym czasie pracy (w tym m.in. narzędzia do zarządzania czasem i projektami wspierające elastyczność i wydajność w pracy zdalnej)
  • Motywowanie i wspieranie pracowników (w tym m.in. techniki motywacyjne w środowisku elastycznej pracy, programy wsparcia zdrowia psychicznego i fizycznego)
  • Zarządzanie efektywnością i wydajnością (w tym m.in. mierzenie wyników w elastycznym systemie pracy zdalnej, ocena efektywności pracy zdalnej).

 

Przy rozpatrywaniu wniosku Urząd uwzględnia:

  • zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  • zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
    z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  • koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
    w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  • w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  • plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  • możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
    z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

UWAGA!!! Przed wypełnieniem wniosku o sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców należy zapoznać się z REGULAMINEM PRZYZNAWANIA ŚRODKÓW NA KSZTAŁCENIE USTAWICZNE PRACOWNIKÓW ORAZ PRACODAWCÓW
Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

 
Szczegółowe informacje uzyskać można u Pani Julii Wnorowskiej, pokój nr 12 i pod numerem telefonu 61 44 51 520 oraz u Pani Moniki Pelc, pokój nr 16 i pod numerem telefonu 61 44 51 530. 

 

 Dokumenty niezbędne do ubiegania się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego znajdują się w załącznikach poniżej.

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

klauzula informacyjna skierowana dla osób korzystających z kształcenia ustawicznego (KFS).

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy, iż:

Kto jest administratorem danych osobowych?

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Tomyślu, ul. Poznańska 30, 64-300 Nowy Tomyśl.

Z kim można się kontaktować w sprawie przetwarzania danych osobowych?

We wszystkich sprawach związanych z ochroną i przetwarzaniem danych osobowych może się Pani / Pan kontaktować z Inspektorem Ochrony Danych.

- listownie: Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Tomyślu ul. Poznańska 30, 64-300 Nowy Tomyśl;

- mail: biuro@pupnt.pl

- telefonicznie: 600-212-182

W jakim celu i na jakiej podstawie będą przetwarzane dane osobowe?

Pani / Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:

- zawarcia i wykonania umowy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podstawie wniosku pracodawcy o kształcenie ustawiczne własne i pracowników w związku z realizacją zadań określonych w ustawie dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji i zatrudnienia rynku pracy (tj. Dz.U.2023, poz. 735 z późn. zm.) i aktach wykonawczych do tej ustawy oraz w ustawie z dnia 14 czerwca 1960r.  – kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U.2023 poz. 775 z późn. zm.), ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny (tj. Dz.U.2023 poz. 1610 z późn. zm.).

- wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze  art. 6 ust. 1 lit. c RODO, w tym m.in. dochodzenia roszczeń, archiwizowania danych, na wypadek potrzeby wykazania faktów.

Przez jaki okres będą przechowywane dane osobowe?

Pani / Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych powyżej celów przetwarzania i w czasie określonym przepisami prawa, tj. od dnia zawarcia umowy 10 lat. Zasady archiwizacji dokumentów oraz ich przechowywania określa instrukcja archiwalna oraz jednolity rzeczowy wykaz akt.

Komu mogą być przekazywane dane osobowe?

Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być podmioty upoważnione do odbioru Pani/Pana danych osobowych na podstawie odpowiednich przepisów prawa: jednostki prowadzące działalność pocztową, instytucje szkoleniowe, banki oraz podmioty które przetwarzają Pani/Pana dane osobowe w imieniu Administratora, na podstawie zawartej umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych (tzw. podmioty przetwarzające): m.in. dostawcy oprogramowania i systemów informatycznych.

Jakie prawa przysługują w związku z ochroną danych osobowych?

W związku z przetwarzaniem przez Administratora danych przysługuje Pani/Panu: prawo dostępu do treści danych; prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.  W przypadku gdy przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody przysługuje Pani/Panu prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie, bez wypływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Czy dane są przekazywane poza EOG?

Administrator nie przesyła danych osobowych do krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Czy dane wykorzystuje się do profilowania?

Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, ale nie będą profilowane.

Czy podawanie danych osobowych jest konieczne?

Podanie danych osobowych jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości udzielenia przez Powiaty Urząd Pracy w Nowym Tomyślu pomocy, o której mowa  w ustawie.

Załączniki

KFS REGULAMIN
KFS REGULAMIN.pdf 215 KB
WNIOSEK KFS 2025
WNIOSEK KFS 2025.docx 54 KB
OŚWIADCZENIE SANKCYJNE
OŚWIADCZENIE SANKCYJNE.docx 24 KB
OŚWIADCZENIE O SPEŁNIENIU WYBRANYCH PRIORYTETÓW
OŚWIADCZENIE O SPEŁNIENIU WYBRANYCH PRIORYTETÓW.docx 26 KB
KLAUZULA KFS
KLAUZULA KFS.pdf 140 KB
INSTRUKCJA SKŁADANIA ELEKTRONICZNEGO WNIOSKU KFS
INSTRUKCJA SKŁADANIA ELEKTRONICZNEGO WNIOSKU KFS.pdf 902 KB
OŚWIADCZENIE O POMOCY DE MINIMIS
OŚWIADCZENIE O POMOCY DE MINIMIS.docx 17 KB
FORMULARZ DE MINIMIS
FORMULARZ DE MINIMIS.pdf 425 KB
FORMULARZ DE MINIMIS ROLICTWO, RYBOŁÓWSTWO
FORMULARZ DE MINIMIS ROLICTWO, RYBOŁÓWSTWO.pdf 779 KB
Barometr zawodów powiat nowotomyski 2025
Barometr zawodów powiat nowotomyski 2025.pdf 174 KB
UMOWA KFS 2025
UMOWA KFS 2025.pdf 1644 KB
Karta oceny - indywidualna
Karta oceny - indywidualna.docx 53 KB
KFS_2025_priorytety_wydatkowania_aktualizacja_11_kwietnia_2025
KFS_2025_priorytety_wydatkowania_aktualizacja_11_kwietnia_2025.pdf 61 KB
Informacje o publikacji dokumentu